Дошкільна освіта в Жашківському районі

   У районі налічується 32 дошкільних навчальних закладів та 1 навчально – виховний комплекс, у яких дошкільним вихованням охоплено 1379 дітей. Усі навчальні заклади належать до комунальної власності та працюють  цілорічно. Функціонує 62 групи, в тому числі : 5 груп для дітей ясельного віку, 7 груп для дітей молодшого дошкільного віку, 7 груп для дітей середнього дошкільного віку, 7 груп для дітей старшого дошкільного віку, 38 різновікових.  Для дітей, які потребують логопедичної допомоги в дошкільних навчальних закладах №1,4,5,6   міста працюють компенсуючи групи, даною формою роботи охоплено 48 дитини.

Відповідно до постанови КМУ від 13.04.2011 № 629 «Про затвердження Державної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року», рішення обласної ради від 14.12.2011 № 10-1/VI «Про обласну Програму розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року», з метою впровадження механізму розвитку дошкільної освіти в Жашківському районі на найближчі роки та перспективу, забезпечення конституційних прав та гарантій щодо їх доступності та безоплатності здобуття в навчальних закладах , в районі функціонує «Програма розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року» , затверджена рішенням сесії районної ради від 22.08.2012 № 11-19/VI .

                      Видатки (бюджетні, спонсорські кошти) на виконання заходів програми  протягом 2016 року склали  1749267тис. грн. , в т.ч. :

-  проведення капітальних та поточних ремонтів ДНЗ – 1049967 тис. грн.. ;

-  забезпечення дошкільних навчальних закладів обладнанням – 197 тис. грн..;

-  забезпечення безоплатним харчуванням дітей пільгових категорій – 502.3 тис. грн.

Організація харчування в ДНЗ

        У всіх дошкільних навчальних закладах  організовано трьохразове харчування дітей.    Середня вартість харчування одного вихованця в день становить – 21 грн., у тому числі місто – 17 грн., село – 21 грн.  Фізіологічні норми харчування по основних продуктах  -  78%.

Однією з причин невиконання норм харчування є зростання цін на продукти харчування, що ускладнювало процес складання примірного двотижневого меню.

Керівниками закладів розроблені заходи щодо поліпшення стану виконання норм харчування та забезпечується контроль за організацією харчування в ДНЗ. Питання щодо організації харчування постійно розглядаються на нараді керівників дошкільних закладів та знаходиться на постійному контролі відділу освіти, завідуючих ДНЗ.

Завідуючим дошкільних навчальних закладів вказано на необхідність проведення заходів щодо створення необхідних умов для організації якісного харчування дітей, не допускати використання продовольчої сировини без наявності необхідних супровідних документів, які засвідчують їх кількість та безпеку для харчування дітей (якісні посвідчення, сертифікати відповідності, висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи).

- Наказ №19 від 09.06.2014 «Про запобігання харчовим отруєнням та інфекційним захворюванням дітей дошкільного віку»

- Наказ №133 від 29.04.2015 «Про запобігання харчовим отруєнням та поширення гострої кишкової інфекції серед дошкільного віку»

- Наказ № 164 від 10.09.2016 « Про організацію харчування в ДНЗ та дотримання вимог Санітарного регламенту».

- Наказ №13 від 03.03.2017 «Про посилення заходів з профілактики гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь серед дітей у навчальних закладах»

Кадрове забезпечення

       Усі дошкільні навчальні заклади району укомплектовані педагогічними кадрами.     Освітній процес здійснюють 154 педагогічних працівників. Вищу освіту мають 57, що становить 37%, середню спеціальну  97, або 63%. Відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників України педагогічні працівники ДНЗ проходять атестацію один раз на 5 років згідно з графіком, складеним безпосередньо у кожному закладі. Серед педагогів-дошкільників 5 спеціалістів вищої  категорії, 13 спеціалістів І  категорії, 14 педагогів мають звання «вихователь -методист».

Відповідно до п.3.4 Типового положення про атестацію педагогічних працівників України атестації передує попереднє підвищення кваліфікації педагогічних працівників, що відображається планах - графіках кожного ДНЗ.    

    У 2014 році 2 педпрацівники дошкільних закладів пройшли курси підвищення кваліфікації при ЧОІПОПП, у 2015 – 37, у 2016 – 9 , у 2017 - 35, вісім вихователів  навчаються заочно в ВНЗ. Також вихователі району відвідують обласні семінари та спецкурси відповідного напрямку.

Організація медичного обслуговування

Медичне обслуговування дітей дошкільних навчальних закладів Жашківського здійснюється штатним медичним персоналом. Медичний персонал здійснює лікувально-профілактичні заходи, контроль за станом здоров’я, загартуванням, фізичним розвитком дітей, організацією фізичного виховання, дотриманням санітарно-гігієнічних норм, режимом та якістю харчування.

Всього в ДНЗ району працюють 19 медичних сестер.

Оздоровча робота у ДНЗ побудована відповідно до Інструктивно-методичних рекомендацій щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи. Медично-профілактична робота планується медичними сестрами відповідно до плану роботи закладу. Під керівництвом лікарів-педіатрів міської лікарні проводяться профілактичні планові щеплення.

У кожному ДНЗ обладнано куточки рухової активності. Зміст оздоровчих заходів у ДНЗ включає наступне: забезпечення максимального перебування дітей на свіжому повітрі, дотримання санітарно – гігієнічних норм, профілактичну роботу, повноцінне, збалансоване харчування дітей, вітамінізацію, вживання соків та свіжих фруктів, овочів, загартування, проведення фізхвилинок, динамічних пауз, корегуючої гімнастики. Щодня в кожній віковій групі організовується ранкова гімнастика, дві прогулянки зі спеціальним підбором рухливих ігор.

Стан захворюваності дітей у дошкільних закладах знаходиться на постійному контролі: випадки захворювань дітей постійно аналізуються, виявляються причини та намічаються шляхи щодо зменшення їх кількості.

Згідно з річним планом роботи медики проводять санітарно-просвітницьку роботу серед працівників дошкільного закладу та батьків: санітарні бюлетені, пам’ятки, бесіди, виступи з доповідями на педрадах, батьківських зборах, зустрічі з лікарями. Так, традиційно на перших батьківських зборах у всіх групах проводиться всеобуч батьків щодо загартування дітей, профілактики простудних та інфекційних захворювань, прищеплення культурно-гігієнічних навичок, правил особистої гігієни, дотримання режиму дня дитини в дитячому садку і вдома.

Питання щодо організації оздоровчої роботи з дітьми дошкільного віку щороку розглядалися на нараді керівників  ДНЗ.

Організація методичної роботи

           Якісний та кількісний аналіз роботи дошкільних закладів Жашківського району з даного питання  показав, що вся діяльність насить науково-методичний та пізнавальний характер, сприяє підвищенню професійної компетентності педагогів, поліпшенню якості оволодіння різноманітними методами роботи з визначеної проблеми. В районі працює  МО керівників ДНЗ, МО вихователів (проведено 12 засідань), шість шкіл педагогічної майстерності (проведено 13 засідань).

          Пріоритетні змістовні напрямки освітнього процесу в дошкільних закладах визначаються з урахуванням  потреб сьогодення у посиленні складових соціально-морального, емоційно-ціннісного розвитку дітей, покращення їхнього фізичного та психічного здоров`я.  Особливої актуальності набуває забезпечення формування життєвої компетентності дошкільнят. Ключовими пріоритетами змістовного наповнення освітнього процесу в дошкільних навчальних закладах  в 2016/2017 навчальному році є:

·         національно-патріотичне виховання;

·         економічне виховання;

·         формування у вихованців навичок спілкування і ефективної взаємодії з іншими дітьми, дорослими людьми;

·         музичне виховання;

·         творча гра, художня література, робота з дитячою книжкою.

        Методичну роботу з педагогічними працівниками спрямовано на забезпечення гармонійного розвитку особистості дитини, її фізичного і психічного здоров`я, виховання ціннісного ставлення до природного й соціального довкілля, до самої себе, формування механізмів соціальної адаптації до творчого втілення в умовах життя в товаристві незнайомих дітей і дорослих, забезпечення виконання Базового компонента дошкільної освіти в Україні, освітньої програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина», парціальних програм : «Україна – моя Батьківщина», програма національно-патріотичного виховання дітей дошкільного віку (авт. – Кичата І. І., Каплуновська О. М., Палець Ю.М.; за наукового редагування Рейпольської О. Д.); «Скарбниця моралі», програма з морального виховання дітей дошкільного віку (авт. – Лохвицька Л.В.); Казкова фізкультура», програма з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку (авт. - Єфименко М. М.); тощо.

Так у змісті роботи МО передбачено  розділ «Інновацiйна діяльність в ДНЗ», мета якого знайомити педагогів із методологічними та методичними аспектами інноваційної діяльності в дошкіллі, формувати  готовність до впровадження інноваційних технологій з урахування сучасних пріоритетів освіти;
- проведення постійних консультацій з педагогічними працівниками щодо проблеми інноваційної діяльності в ДНЗ;
- залучення працівників ДНЗ до роботи у практичних семінарах та засідань з проблем вдосконалення навчально-виховних технологій;
- здійснення методичного супроводу інноваційної діяльності дошкільних закладів;
- проведення щорічних інтернет -  семінарів із проблем наукових досліджень та їх результатів тощо.

        Обрана тематика семінару практикуму надала змогу використати передовий педагогічний досвід, результати інноваційної діяльності в дошкільних навчальних закладах району, а також новітні наукові дослідження в галузі педагогіки та психології.          

Так:

-  на базі ДНЗ № 5 «Дзвіночок» було проведено засідання за темою «Театр фізичного виховання за технологією М.М.Єфименко», «Інноваційна діяльність в ДНЗ»;

- на базі ДНЗ «Гніздечко» пройшло засідання проблемного семінару за темою «Взаємодія сімейного та суспільного виховання в пед.. спадщині В.Сухомлинського»;

- «Новітні інноваційні технології» - тема засідання в ДНЗ «Ялинка» с. Тетерівка; 

- Сучасні вимоги до організації навчально – виховного процесу у різновіковій групі з  впровадженням  п/с  В.Сухомлинського». – тема засідання в ДНЗ «Ягідка» с. К.Попівка,

- На базі ДНЗ «Ромашка» №4 м. Жашків проведено демонстрацію методу проектів з питань патріотичного виховання,

- театр етичних мініатюр успішно проведено на базі ДНЗ «Промінчик» с. Житники,

- традиційні педагогічні читання  присвячені О.Захаренко проводились в ДНЗ «Малятко» №1 м. Жашків, ДНЗ «Сонечко» с. Конела, ДНЗ «Малятко» с. Леміщиха.

- «Використання сучасних педагогічних технологій в роботі дошкільного закладу» тема семінару на базі ДНЗ «Веселка» с. Тинівка;

         Протягом 2016-2017 н.р. 16 матеріалів дошкільників Жашківщини опубліковано у Всеукраїнських виданнях, 32 працівники дошкільних закладів взяли участь у обласних інтернет – семінарах і отримали сертифікати.

в 2016 році:

- Тимошенко Тетяна Валеріївна, музичний керівник дошкільного навчального закладу № 6„Золотий ключик“  м. Жашкова  Нагороджена Диплом управління освіти і науки за навчально-методичний посібник    „У чарівному світі казок Н.Забіли“.

- Жаборовська Алла Вікторівна, вихователь дошкільного навчального закладу № 4 „Ромашка“м. Жашкова Нагороджена Диплом інституту за навчально-методичний посібник „Сенсорний розвиток дітей раннього віку“.

- Мокрицька Валентина Валентинівна, вихователь-методист дошкільного навчального закладу № 6 «Золотий ключик» м. Жашкова отримала Сертифікат обласної виставки  за методичний посібник «Вундеркінд з пелюшок».

В 2017 році:

- нагороджена Нагороджена Диплом управління освіти і науки творча група вихователів дошкільного навчального закладу Малятко  1 м. Жашкова в складі Дубик Валентини Василівни, Павлюк Лариси Петрівни, Савчук Елли Геннадіївни, Парубок Тетяни Олександрівни, Мельник Людмили Миколаївни, Підгаєцької Наталії Миколаївни, Черниш Ольги Василівни,  упорядник Козюбра Тетяна Анатоліївна, вихователь-методист, за методичний посібник В кожній дитині є сонце.

Отримали Сертифікати обласної виставки: 

-1.     Типак Людмила Михайлівна, вихователь дошкільного навчального закладу № 6 «Золотий ключик» м. Жашкова, за методичний посібник «Мистецтво запам’ятовування або мнемотехніка в дитячому садку».

2.     Гаврилюк Меланія Вікторівна, вихователь дошкільного навчального закладу № 5 «Дзвіночок» м. Жашкова, за методичний посібник «Виховання любові до природи рідного краю у старших дошкільників з порушенням мовлення».

Управлінська діяльність

Відділом освіти аналізуються звітні інформації керівників ДНЗ з даних питань, вивчається стан роботи на місцях, узагальнюються інформації щодо виконання відповідних рішень відділу освіти. Питання щодо організації дошкільної освіти виносяться на наради керівників закладів освіти,  питання про стан та перспективи роботи дошкільних навчальних закладів  виноситься на колегію відділу освіти , вивчаються під час проведення оперативних та тематичних перевірок; результати узагальнюються в протоколах, довідках, наказах.

 

 

  Проте залишається невирішеною проблема забезпечення закладів  комп’ютерами. В районі налічується 8 одиниць комп’ютерної техніки та 7 одиниць копіювально – розмножувальної техніки).  До мережі Інтернет підключено 6 закладів. Відсутність  Інтернету та WEB-сайтів у дошкільних закладах, що унеможливлює щоденний моніторинг уніфікованої системи електронної реєстрації дітей дошкільного віку, роботу в  інформаційній системі управління освітою та повноцінне функціонування ДНЗ.